Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Sucha Beskidzka i Maków Podhalański, Polska

 
Główną atrakcją turystyczną Suchej Beskidzkiej jest oczywiście renesansowy zamek nazwany Małym Wawelem, który jest tematem oddzielnego mojego filmu (youtu.be/u0-zwzLxPRw). Miasto może się jednak pochwalić także innymi zabytakami, do których należy np. Karczma Rzym z XVIII w. (w tej najsłynniejszej z polskich karczm toczyła się mickiewiczowska ballada pt. "Pani Twardowska") oraz zespół klasztoru kanoników regularnych, w skład którego wchodzi kościół manierystyczno-barokowy z 1613-14, budynek klasztoru (obecnie plebania) i kaplice z XVII wieku. Tu też jest zlokalizowany ciekawy kościół neogotycki. Natomiast w pobliskim Makowie Podhalańskim warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin. Szczególny kult ogniskuje się tu wokół łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Makowskiej z 1590 r. W 1979 r. obraz ten został ukoronowany przez papieża Jana Pawła II na krakowskich Błoniach. Muzyka: Kevin MacLeod (incompetech.com), Free PD

 


Sydon777
 
Data pliku video: 2014-09-23, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  suski

  Powiat suski - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie małopolskim jest Sucha Beskidzka. Powiat został odnowiony wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Obszar powiatu to nieco ponad 685 km². Należą do niego gminy: Jordanów, Sucha Beskidzka, Maków Podhalański, Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce.

  Raj dla kochających góry. Znajdują się tu górskie pasma Beskidów, a najwyższym szczytem na ziemiach powiatu suskiego jest Babia Góra (1725 m n.p.m.). Naturalne jest, że turystyka związana jest z pieszymi wędrówkami po górzystych terenach, a także uprawianie zimowych sportów, lecz to nie wszystko. Na terenach tych wytyczono m.in. szlak architektury drewnianej oraz Małopolski Szlak Owocowy. Rozwija się tu też agroturystyka.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola